Jednou z nejčastěji používaných typů filtračních zařízení v bazénu je bezesporu ta písková. Ovšem pokud jde o samotnou náplň, pak zde máme hned několik možností. Jednou z nich je samozřejmě klasický křemenný písek, a ten je také nejpoužívanější. Avšak rozhodně není jediný. Dalším, který můžeme použít, je zeolit.
Jedná se o organický materiál s vysokou absorpční schopností, která překoná i tu klasického písku. Díky tomu dokáže zachytit mnohem větší objem nečistot, a při dostatečně jemné koncentraci dokonce i takové, na které je normální písek krátký.
To vše zní samozřejmě skvěle, a můžeme se tedy jen divit, proč jej tedy nepoužívá každý. Pravdou však je, že ačkoliv má jasné výhody, má i několik stejně jasných nevýhod, které míru jeho uplatnění snižují. A všechny se točí kolem peněz.
V první řadě je nutné říci, že je podstatně dražší oproti běžně používanému písku. Budeme tedy muset zaplatit více, což nikdo neocení. Jistě, jeho čisticí schopnost je větší, avšak proč platit zbytečně navíc, když levnější varianta odvede dostatečně dobrou práci? Proto se hodí jen do bazénů, které se snadno a rychle znečišťují, například proto, že se tam koupe mnoho lidí.
Dalším problémem je, že je nutné jej častěji měnit. Jelikož totiž zachytí více nečistot, vyčerpá se jeho čisticí kapacita mnohem dříve. Proto musíme, pokud chceme zachovat účinnost, provádět častější výměnu. To opět znamená vyšší výdaje. Z výše uvedeného je tedy jasné, že zeolit není pro většinu klasických bazénů vhodný. Naopak je ideální do veřejných koupališť a tam, kde je bazén v provozu v podstatě neustále, a kde jej využívá větší množství lidí, zkrátka tam, kde je potřeba větší filtrační síla. Jedná se samozřejmě pouze o jednu z možností, které lze takto využít. Existují i další varianty, ze kterých je možné si vybrat. Záleží pak na vašich specifických podmínkách a situaci, která z nich bude právě pro vás ta nejvhodnější.