Dědictví po předcích nebo koupě nemovitostí či stavebních pozemků se někdy neobejde bez demoličních prací. Jestliže vám přivolaný statik na základě odborných analýz potvrdí vaši domněnku o stržení objektu, nebude to zřejmě příjemná zpráva, nicméně musíte začít co nejdříve jednat. Odkládat demolici v Praze, a ostatně i kdekoli jinde, se nevyplácí už jen z toho důvodu, že se dům či jiná nemovitost mohou neočekávaně zřítit samovolně, a tím také poškodit i stavby v okolí nebo jiné zázemí na zahradní parcele (terasy, pergoly, okrasné keře atp.)
Demoliční práce mohou někteří z vás považovat za primitivní rutinu, kdy postačí do rukou uchopit vhodné nářadí, a pustit se do práce svépomocí. Zejména kutilové si mohou vytyčit podobný úkol jako perfektní výzvu k upevnění jejich sebevědomí s argumentací, že: „tohle přece také dokážu, nejsem žádný lenoch a neumětel“.
Posilovat své sebevědomí touto formou však není na místě, jde o častokrát nebezpečné situace, a svěřit demoliční práce odborníkům pak znamená sázku na jistotu, že se vyhnete nejen úrazům, ale mnohdy i obrovské finanční ztrátě. Jen si představte, že se pustíte do bourání rodinné prvorepublikové vily, která se neočekávaně zřítí směrem ze svahu, a zasáhne padajícími sutinami rodinný dům na sousední parcele. Škody pak mohou jít do milionů korun, a to si pak budete drbat hlavu a utápět slzy ve výčitkách – někdy to lidé neunesou a skončí v protialkoholické léčebně.
Pamatujte, že demolice budov mohou sice působit navenek primitivně, ale ve skutečnosti jde o odbornou práci, kdy je třeba mít potřebnou techniku, a hlavně znát postupy, jak si počínat v náročném terénu s různými typy staveb a odlišnými stavebními technologiemi. Odborníci se také postarají o odvoz sutin, a těch může být pořádná hromada. Nebude vás to pak také svádět k zakládání černých skládek za městem, což by vás na pokutách mohlo velmi citelně finančně zasáhnout.